A tagset is a list of part-of-speech tags (POS tags for short), i.e. labels used to indicate the part of speech and sometimes also other grammatical categories (case, tense etc.) of each token in a text corpus.

Estonian Treebank part-of-speech tagset is available in Estonian DGT-Translation Memory corpus annotated with the Estonian Treebank POS tagset.

An Example of a tag in the CQL concordance search box[tag="S.com.\?"] finds common nouns, e.g. kesk-, üld- (note: please make sure that you use straight double quotation marks)

Tagset

Tag Estonian explanation Explanation MULTEXT-EAST notation Corpus frequency Example
S.com.? Substantiiv apellatiiv Noun common Nc 106 kesk-
S.com.sg.nom Substantiiv apellatiiv singular nominatiiv Noun common singular nominative Nc-sn 33515 jalg
S.com.sg.gen Substantiiv apellatiiv singular genitiiv Noun common singular genitive Nc-sg 39871 jala
S.com.sg.part Substantiiv apellatiiv singular partitiiv Noun common singular partitive Nc-s1 17027 jalga
S.com.sg.ill Substantiiv apellatiiv singular illatiiv Noun common singular illative Nc-sx 954 jalasse
S.com.sg.in Substantiiv apellatiiv singular inessiiv Noun common singular inessive Nc-s2 8140 jalas
S.com.sg.el Substantiiv apellatiiv singular elatiiv Noun common singular elative Nc-se 5007 jalast
S.com.sg.all Substantiiv apellatiiv singular allatiiv Noun common singular allative Nc-st 4872 jalale
S.com.sg.ad Substantiiv apellatiiv singular adessiiv Noun common singular adessive Nc-s3 8360 jalal
S.com.sg.abl Substantiiv apellatiiv singular ablatiiv Noun common singular ablative Nc-sb 764 jalalt
S.com.sg.tr Substantiiv apellatiiv singular translatiiv Noun common singular translative Nc-s4 4591 jalaks
S.com.sg.term Substantiiv apellatiiv singular terminatiiv Noun common singular terminative Nc-s9 546 jalani
S.com.sg.es Substantiiv apellatiiv singular essiiv Noun common singular essive Nc-sw 714 jalana
S.com.sg.abes Substantiiv apellatiiv singular abessiiv Noun common singular abessive Nc-s5 330 jalata
S.com.sg.kom Substantiiv apellatiiv singular komitatiiv Noun common singular komitative Nc-sk 4589 jalaga
S.com.sg.adit Substantiiv apellatiiv singular aditiiv Noun common singular aditive Nc-s7 2407 jalga
S.com.pl.nom Substantiiv apellatiiv pluural nominatiiv Noun common plural nominative Nc-pn 9996 jalad,
S.com.pl.gen Substantiiv apellatiiv pluural genitiiv Noun common plural genitive Nc-pg 8785 jalgade,
S.com.pl.part Substantiiv apellatiiv pluural partitiiv Noun common plural partitive Nc-p1 6292 jalgasid, jalgu
S.com.pl.ill Substantiiv apellatiiv pluural illatiiv Noun common plural illative Nc-px 291 jalgadesse, jalusse
S.com.pl.in Substantiiv apellatiiv pluural inessiiv Noun common plural inessive Nc-p2 1340 jalgades, jalus
S.com.pl.el Substantiiv apellatiiv pluural elatiiv Noun common plural elative Nc-pe 1416 jalgadest, jalust
S.com.pl.all Substantiiv apellatiiv pluural allatiiv Noun common plural allative Nc-pt 1251 jalgadele, jalule
S.com.pl.ad Substantiiv apellatiiv pluural adessiiv Noun common plural adessive Nc-p3 1536 jalgadel,
S.com.pl.abl Substantiiv apellatiiv pluural ablatiiv Noun common plural ablative Nc-pb 151 jalgadelt, jalult
S.com.pl.tr Substantiiv apellatiiv pluural translatiiv Noun common plural translative Nc-p4 268 jalgadeks, jaluks
S.com.pl.term Substantiiv apellatiiv pluural terminatiiv Noun common plural terminative Nc-p9 56 jalgadeni, jaluni
S.com.pl.es Substantiiv apellatiiv pluural essiiv Noun common plural essive Nc-pw 92 jalgadena, jaluna
S.com.pl.abes Substantiiv apellatiiv pluural abessiiv Noun common plural abessive Nc-p5 60 jalgadeta, jaluta
S.com.pl.kom Substantiiv apellatiiv pluural komitatiiv Noun common plural komitative Nc-pk 1361 jalgadega, jaluga
S.prop.? Substantiiv prooprium Noun proper Np 28 Kesk-
S.prop.sg.nom Substantiiv prooprium singular nominatiiv Noun proper singular nominative Np-sn 10790 London
S.prop.sg.gen Substantiiv prooprium singular genitiiv Noun proper singular genitive Np-sg 8046 Londoni
S.prop.sg.part Substantiiv prooprium singular partitiiv Noun proper singular partitive Np-s1 509 Londonit
S.prop.sg.ill Substantiiv prooprium singular illatiiv Noun proper singular illative Np-sx 225 Londonisse
S.prop.sg.in Substantiiv prooprium singular inessiiv Noun proper singular inessive Np-s2 1440 Londonis
S.prop.sg.el Substantiiv prooprium singular elatiiv Noun proper singular elative Np-se 401 Londonist
S.prop.sg.all Substantiiv prooprium singular allatiiv Noun proper singular allative Np-st 533 Londonile
S.prop.sg.ad Substantiiv prooprium singular adessiiv Noun proper singular adessive Np-s3 519 Londonil
S.prop.sg.abl Substantiiv prooprium singular ablatiiv Noun proper singular ablative Np-sb 126 Londonilt
S.prop.sg.tr Substantiiv prooprium singular translatiiv Noun proper singular translative Np-s4 22 Londoniks
S.prop.sg.term Substantiiv prooprium singular terminatiiv Noun proper singular terminative Np-s9 13 Londonini
S.prop.sg.es Substantiiv prooprium singular essiiv Noun proper singular essive Np-sw 4 Londonina
S.prop.sg.abes Substantiiv prooprium singular abessiiv Noun proper singular abessive Np-s5 3 Londonita
S.prop.sg.kom Substantiiv prooprium singular komitatiiv Noun proper singular komitative Np-sk 335 Londoniga
S.prop.sg.adit Substantiiv prooprium singular aditiiv Noun proper singular aditive Np-s7 126 Londoni
S.prop.pl.nom Substantiiv prooprium pluural nominatiiv Noun proper plural nominative Np-pn 60 Londonid,
S.prop.pl.gen Substantiiv prooprium pluural genitiiv Noun proper plural genitive Np-pg 185 Londonite,
S.prop.pl.part Substantiiv prooprium pluural partitiiv Noun proper plural partitive Np-p1 14 Londoneid,
S.prop.pl.ill Substantiiv prooprium pluural illatiiv Noun proper plural illative Np-px 3 Londonitesse, Londoneisse
S.prop.pl.in Substantiiv prooprium pluural inessiiv Noun proper plural inessive Np-p2 25 Londonites, Londoneis
S.prop.pl.el Substantiiv prooprium pluural elatiiv Noun proper plural elative Np-pe 4 Londonitest, Londoneist
S.prop.pl.all Substantiiv prooprium pluural allatiiv Noun proper plural allative Np-pt 5 Londonitele, Londoneile
S.prop.pl.ad Substantiiv prooprium pluural adessiiv Noun proper plural adessive Np-p3 6 Londonitel, Londoneil
S.prop.pl.abl Substantiiv prooprium pluural ablatiiv Noun proper plural ablative Np-pb 0 Londonitelt, Londoneilt
S.prop.pl.tr Substantiiv prooprium pluural translatiiv Noun proper plural translative Np-p4 1 Londoniteks, Londoneiks
S.prop.pl.term Substantiiv prooprium pluural terminatiiv Noun proper plural terminative Np-p9 0 Londoniteni, Londoneini
S.prop.pl.es Substantiiv prooprium pluural essiiv Noun proper plural essive Np-pw 0 Londonitena, Londoneina
S.prop.pl.abes Substantiiv prooprium pluural abessiiv Noun proper plural abessive Np-p5 0 Londoniteta, Londoneita
S.prop.pl.kom Substantiiv prooprium pluural komitatiiv Noun proper plural komitative Np-pk 7 Londonitega, Londoneiga
V.main.af Põhiverb afirmatiiv Verb main afirmative Vm——n 2 kuulukse
V.main.indic.pres.ps1.sg.ps.af Põhiverb indikatiiv preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main indic present first singular active afirmative Vmip1s-an 1118 loen
V.main.indic.pres.ps2.sg.ps.af Põhiverb indikatiiv preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main indic present second singular active afirmative Vmip2s-an 497 loed
V.main.indic.pres.ps3.sg.ps.af Põhiverb indikatiiv preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main indic present third singular active afirmative Vmip3s-an 15167 loeb
V.main.indic.pres.ps1.pl.ps.af Põhiverb indikatiiv preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main indic present first plural active afirmative Vmip1p-an 598 loeme
V.main.indic.pres.ps2.pl.ps.af Põhiverb indikatiiv preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main indic present second plural active afirmative Vmip2p-an 381 loete
V.main.indic.pres.ps3.pl.ps.af Põhiverb indikatiiv preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main indic present third plural active afirmative Vmip3p-an 3693 loevad
V.main.indic.pres.ps.neg Põhiverb indikatiiv preesens personaal negatiiv Verb main indic present active negative Vmip—ay 3411 pole
V.main.indic.pres.imps.af Põhiverb indikatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb main indic present passive afirmative Vmip—pn 2909 loetakse
V.main.indic.pres.imps.neg Põhiverb indikatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb main indic present passive negative Vmip—py 280 (ei)+loeta
V.main.indic.impf.ps1.sg.ps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main indic imperfect first singular active afirmative Vmii1s-an 1361 lugesin
V.main.indic.impf.ps2.sg.ps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main indic imperfect second singular active afirmative Vmii2s-an 85 lugesid
V.main.indic.impf.ps3.sg.ps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main indic imperfect third singular active afirmative Vmii3s-an 14779 luges
V.main.indic.impf.ps1.pl.ps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main indic imperfect first plural active afirmative Vmii1p-an 384 lugesime
V.main.indic.impf.ps2.pl.ps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main indic imperfect second plural active afirmative Vmii2p-an 96 lugesite
V.main.indic.impf.ps3.pl.ps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main indic imperfect third plural active afirmative Vmii3p-an 2916 lugesid
V.main.indic.impf.ps.neg Põhiverb indikatiiv imperfekt personaal negatiiv Verb main indic imperfect active negative Vmii—ay 2009 polnud
V.main.indic.impf.imps.af Põhiverb indikatiiv imperfekt impersonaal afirmatiiv Verb main indic imperfect passive afirmative Vmii—pn 1689 loeti
V.main.imper.pres.ps2.sg.ps.af Põhiverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main imper present second singular active afirmative Vmmp2s-an 394 loe
V.main.imper.pres.ps2.sg.ps.neg Põhiverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal negatiiv Verb main imper present second singular active negative Vmmp2s-ay 68 (ära) loe
V.main.indic.pres.ps.neg Põhiverb indikatiiv preesens personaal negatiiv Verb main indic present active negative Vmip—ay 3411 (ei) loe
V.main.imper.pres.ps3.sg.ps.af Põhiverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main imper present third singular active afirmative Vmmp3s-an 98 lugegu
V.main.imper.pres.ps1.pl.ps.af Põhiverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main imper present first plural active afirmative Vmmp1p-an 26 lugegem
V.main.imper.pres.ps2.pl.ps.af Põhiverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main imper present second plural active afirmative Vmmp2p-an 191 lugege
V.main.imper.pres.ps3.pl.ps.af Põhiverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main imper present third plural active afirmative Vmmp3p-an 21 lugegu
V.main.imper.pres.imps.af Põhiverb imperatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb main imper present passive afirmative Vmmp—pn 3 loetagu
V.main.imper.pres.ps3.sg.ps.neg Põhiverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal negatiiv Verb main imper present third singular active negative Vmmp3s-ay 2 (ärgu) lugegu
V.main.imper.pres.ps1.pl.ps.neg Põhiverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal negatiiv Verb main imper present first plural active negative Vmmp1p-ay 0 (ärgem) lugegem
V.main.imper.pres.ps2.pl.ps.neg Põhiverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal negatiiv Verb main imper present second plural active negative Vmmp2p-ay 23 (ärge) lugege
V.main.imper.pres.ps3.pl.ps.neg Põhiverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal negatiiv Verb main imper present third plural active negative Vmmp3p-ay 3 (ärgu) lugegu
V.main.imper.pres.imps.neg Põhiverb imperatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb main imper present passive negative Vmmp—py 1 (ärgu) loetagu
V.main.cond.pres.ps1.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit present first singular active afirmative Vmcp1s-an 127 loeksin
V.main.cond.pres.ps2.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit present second singular active afirmative Vmcp2s-an 23 loeksid
V.main.cond.pres.ps1.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit present first singular active afirmative Vmcp1s-an 127 loeks
V.main.cond.pres.ps2.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit present second singular active afirmative Vmcp2s-an 23 loeks
V.main.cond.pres.ps3.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit present third singular active afirmative Vmcp3s-an 798 loeks
V.main.cond.pres.ps1.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit present first plural active afirmative Vmcp1p-an 32 loeks
V.main.cond.pres.ps2.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit present second plural active afirmative Vmcp2p-an 19 loeks
V.main.cond.pres.ps3.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit present third plural active afirmative Vmcp3p-an 151 loeks
V.main.cond.pres.ps1.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit present first plural active afirmative Vmcp1p-an 32 loeksime
V.main.cond.pres.ps2.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit present second plural active afirmative Vmcp2p-an 19 loeksite
V.main.cond.pres.ps3.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit present third plural active afirmative Vmcp3p-an 151 loeksid
V.main.cond.pres.ps.neg Põhiverb konditsionaal preesens personaal negatiiv Verb main condit present active negative Vmcp—ay 166 (ei) loeks
V.main.cond.pres.ps.neg Põhiverb konditsionaal preesens personaal negatiiv Verb main condit present active negative Vmcp—ay 166 poleks
V.main.cond.pres.imps.af Põhiverb konditsionaal preesens impersonaal afirmatiiv Verb main condit present passive afirmative Vmcp—pn 44 loetaks
V.main.cond.past.ps1.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit past first singular active afirmative Vmcs1s-an 2 lugenuksin
V.main.cond.past.ps2.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit past second singular active afirmative Vmcs2s-an 0 lugenuksid
V.main.cond.past.ps1.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit past first singular active afirmative Vmcs1s-an 2 lugenuks
V.main.cond.past.ps2.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit past second singular active afirmative Vmcs2s-an 0 lugenuks
V.main.cond.past.ps3.sg.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb main condit past third singular active afirmative Vmcs3s-an 40 lugenuks
V.main.cond.past.ps1.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit past first plural active afirmative Vmcs1p-an 3 lugenuks
V.main.cond.past.ps2.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit past second plural active afirmative Vmcs2p-an 0 lugenuks
V.main.cond.past.ps3.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit past third plural active afirmative Vmcs3p-an 7 lugenuks
V.main.cond.past.ps1.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit past first plural active afirmative Vmcs1p-an 3 lugenuksime
V.main.cond.past.ps2.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit past second plural active afirmative Vmcs2p-an 0 lugenuksite
V.main.cond.past.ps3.pl.ps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb main condit past third plural active afirmative Vmcs3p-an 7 lugenuksid
V.main.cond.past.ps.neg Põhiverb konditsionaal preteeritum personaal negatiiv Verb main condit past active negative Vmcs—ay 1 (ei) lugenuks
V.main.cond.past.ps.neg Põhiverb konditsionaal preteeritum personaal negatiiv Verb main condit past active negative Vmcs—ay 1 polnuks
V.main.cond.past.imps.af Põhiverb konditsionaal preteeritum impersonaal afirmatiiv Verb main condit past passive afirmative Vmcs—pn 0 loetuks
V.main.cond.pres.imps.neg Põhiverb konditsionaal preesens impersonaal negatiiv Verb main condit present passive negative Vmcp—py 8 (ei) loetaks
V.main.cond.past.imps.neg Põhiverb konditsionaal preteeritum impersonaal negatiiv Verb main condit past passive negative Vmcs—py 0 (ei) loetuks
V.main.inf Põhiverb infinitiiv Verb main infinit Vmn 10355 lugeda
V.main.partic.pres.ps Põhiverb partitsiip preesens personaal Verb main partic present active Vmpp—a 8 lugev
V.main.partic.pres.imps Põhiverb partitsiip preesens impersonaal Verb main partic present passive Vmpp—p 5 loetav
V.main.partic.past.ps Põhiverb partitsiip preteeritum personaal Verb main partic past active Vmps—a 4934 lugenud
V.main.partic.past.imps Põhiverb partitsiip preteeritum impersonaal Verb main partic past passive Vmps—p 2791 loetud
V.main.indic.impf.ps.neg Põhiverb indikatiiv imperfekt personaal negatiiv Verb main indic imperfect active negative Vmii—ay 2009 (ei) lugenud
V.main.indic.impf.imps.neg Põhiverb indikatiiv imperfekt impersonaal negatiiv Verb main indic imperfect passive negative Vmii—py 146 (ei) loetud
V.main.ger Põhiverb gerundiiv Verb main gerund Vmg 1804 lugedes
V.main.sup.ps.ill Põhiverb supiin personaal illatiiv Verb main supine active illative Vmu—-a—x 3623 lugema
V.main.sup.ps.in Põhiverb supiin personaal inessiiv Verb main supine active inessive Vmu—-a—2 488 lugemas
V.main.sup.ps.el Põhiverb supiin personaal elatiiv Verb main supine active elative Vmu—-a—e 93 lugemast
V.main.sup.ps.tr Põhiverb supiin personaal translatiiv Verb main supine active translative Vmu—-a—4 35 lugemaks
V.main.sup.ps.abes Põhiverb supiin personaal abessiiv Verb main supine active abessive Vmu—-a—5 443 lugemata
V.main.sup.imps Põhiverb supiin impersonaal Verb main supine passive Vmu—-p 8 loetama
V.main.quot.pres.ps.af Põhiverb kvotatiiv preesens personaal afirmatiiv Verb main quotat present active afirmative Vmqp—an 261 lugevat
V.main.quot.pres.ps.neg Põhiverb kvotatiiv preesens personaal negatiiv Verb main quotat present active negative Vmqp—ay 20 polevat
V.main.quot.pres.imps.af Põhiverb kvotatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb main quotat present passive afirmative Vmqp—pn 13 loetavat
V.main.quot.past.ps.af Põhiverb kvotatiiv preteeritum personaal afirmatiiv Verb main quotat past active afirmative Vmqs—an 0 lugenuvat
V.main.quot.past.imps.af Põhiverb kvotatiiv preteeritum impersonaal afirmatiiv Verb main quotat past passive afirmative Vmqs—pn 0 loetuvat
V.main.quot.pres.ps.neg Põhiverb kvotatiiv preesens personaal negatiiv Verb main quotat present active negative Vmqp—ay 20 (ei) lugevat
V.main.quot.pres.imps.neg Põhiverb kvotatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb main quotat present passive negative Vmqp—py 2 (ei) loetavat
V.main.quot.past.ps.neg Põhiverb kvotatiiv preteeritum personaal negatiiv Verb main quotat past active negative Vmqs—ay 0 (ei) lugenuvat
V.main.quot.past.imps.neg Põhiverb kvotatiiv preteeritum impersonaal negatiiv Verb main quotat past passive negative Vmqs—py 0 (ei) loetuvat
V.aux.indic.pres.ps1.sg.ps.af Abiverb indikatiiv preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux indic present first singular active afirmative Vaip1s-an 149 olen
V.aux.indic.pres.ps2.sg.ps.af Abiverb indikatiiv preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux indic present second singular active afirmative Vaip2s-an 44 oled
V.aux.indic.pres.ps3.sg.ps.af Abiverb indikatiiv preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux indic present third singular active afirmative Vaip3s-an 2567 on
V.aux.indic.pres.ps1.pl.ps.af Abiverb indikatiiv preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux indic present first plural active afirmative Vaip1p-an 66 oleme
V.aux.indic.pres.ps2.pl.ps.af Abiverb indikatiiv preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux indic present second plural active afirmative Vaip2p-an 52 olete
V.aux.indic.pres.ps3.pl.ps.af Abiverb indikatiiv preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux indic present third plural active afirmative Vaip3p-an 568 on
V.aux.indic.pres.ps.neg Abiverb indikatiiv preesens personaal negatiiv Verb aux indic present active negative Vaip—ay 541 pole
V.aux.indic.pres.imps.af Abiverb indikatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb aux indic present passive afirmative Vaip—pn 3 ollakse
V.aux.indic.pres.imps.neg Abiverb indikatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb aux indic present passive negative Vaip—py 0 (ei)+olda
V.aux.indic.impf.ps1.sg.ps.af Abiverb indikatiiv imperfekt 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect first singular active afirmative Vaii1s-an 76 olin
V.aux.indic.impf.ps2.sg.ps.af Abiverb indikatiiv imperfekt 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect second singular active afirmative Vaii2s-an 5 olid
V.aux.indic.impf.ps3.sg.ps.af Abiverb indikatiiv imperfekt 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect third singular active afirmative Vaii3s-an 1541 oli
V.aux.indic.impf.ps1.pl.ps.af Abiverb indikatiiv imperfekt 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect first plural active afirmative Vaii1p-an 19 olime
V.aux.indic.impf.ps2.pl.ps.af Abiverb indikatiiv imperfekt 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect second plural active afirmative Vaii2p-an 1 olite
V.aux.indic.impf.ps3.pl.ps.af Abiverb indikatiiv imperfekt 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect third plural active afirmative Vaii3p-an 294 olid
V.aux.indic.impf.ps.neg Abiverb indikatiiv imperfekt personaal negatiiv Verb aux indic imperfect active negative Vaii—ay 220 polnud
V.aux.indic.impf.imps.af Abiverb indikatiiv imperfekt impersonaal afirmatiiv Verb aux indic imperfect passive afirmative Vaii—pn 8 oldi
V.aux.imper.pres.ps2.sg.ps.af Abiverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux imper present second singular active afirmative Vamp2s-an 3 ole
V.aux.imper.pres.ps2.sg.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal negatiiv Verb aux imper present second singular active negative Vamp2s-ay 62 (ära) ole
V.aux.indic.pres.ps.neg Abiverb indikatiiv preesens personaal negatiiv Verb aux indic present active negative Vaip—ay 541 (ei) ole
V.aux.imper.pres.ps3.sg.ps.af Abiverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux imper present third singular active afirmative Vamp3s-an 10 olgu
V.aux.imper.pres.ps1.pl.ps.af Abiverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux imper present first plural active afirmative Vamp1p-an 0 olgem
V.aux.imper.pres.ps2.pl.ps.af Abiverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux imper present second plural active afirmative Vamp2p-an 0 olge
V.aux.imper.pres.ps3.pl.ps.af Abiverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux imper present third plural active afirmative Vamp3p-an 1 olgu
V.aux.imper.pres.imps.af Abiverb imperatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb aux imper present passive afirmative Vamp—pn 0 oldagu
V.aux.imper.pres.ps3.sg.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal negatiiv Verb aux imper present third singular active negative Vamp3s-ay 0 (ärgu) olgu
V.aux.imper.pres.ps1.pl.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal negatiiv Verb aux imper present first plural active negative Vamp1p-ay 5 (ärgem) olgem
V.aux.imper.pres.ps2.pl.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal negatiiv Verb aux imper present second plural active negative Vamp2p-ay 23 (ärge) olge
V.aux.imper.pres.ps3.pl.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal negatiiv Verb aux imper present third plural active negative Vamp3p-ay 2 (ärgu) olgu
V.aux.imper.pres.imps.neg Abiverb imperatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb aux imper present passive negative Vamp—py 2 (ärgu) oldagu
V.aux.imper.pres.imps.neg Abiverb imperatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb aux imper present passive negative Vamp—py 2 ärgu
V.aux.imper.pres.ps2.sg.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal negatiiv Verb aux imper present second singular active negative Vamp2s-ay 62 ära
V.aux.imper.pres.ps3.sg.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal negatiiv Verb aux imper present third singular active negative Vamp3s-ay 0 ärgu
V.aux.imper.pres.ps1.pl.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal negatiiv Verb aux imper present first plural active negative Vamp1p-ay 5 ärgem
V.aux.imper.pres.ps2.pl.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal negatiiv Verb aux imper present second plural active negative Vamp2p-ay 23 ärge
V.aux.imper.pres.ps3.pl.ps.neg Abiverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal negatiiv Verb aux imper present third plural active negative Vamp3p-ay 2 ärgu
V.aux.cond.pres.ps1.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit present first singular active afirmative Vacp1s-an 58 oleksin
V.aux.cond.pres.ps2.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit present second singular active afirmative Vacp2s-an 16 oleksid
V.aux.cond.pres.ps1.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit present first singular active afirmative Vacp1s-an 58 oleks
V.aux.cond.pres.ps2.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit present second singular active afirmative Vacp2s-an 16 oleks
V.aux.cond.pres.ps3.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit present third singular active afirmative Vacp3s-an 392 oleks
V.aux.cond.pres.ps1.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit present first plural active afirmative Vacp1p-an 12 oleks
V.aux.cond.pres.ps2.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit present second plural active afirmative Vacp2p-an 5 oleks
V.aux.cond.pres.ps3.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit present third plural active afirmative Vacp3p-an 60 oleks
V.aux.cond.pres.ps1.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit present first plural active afirmative Vacp1p-an 12 oleksime
V.aux.cond.pres.ps2.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit present second plural active afirmative Vacp2p-an 5 oleksite
V.aux.cond.pres.ps3.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit present third plural active afirmative Vacp3p-an 60 oleksid
V.aux.cond.pres.ps.neg Abiverb konditsionaal preesens personaal negatiiv Verb aux condit present active negative Vacp—ay 120 (ei) oleks
V.aux.cond.pres.ps.neg Abiverb konditsionaal preesens personaal negatiiv Verb aux condit present active negative Vacp—ay 120 poleks
V.aux.cond.pres.imps.af Abiverb konditsionaal preesens impersonaal afirmatiiv Verb aux condit present passive afirmative Vacp—pn 0 oldaks
V.aux.cond.past.ps1.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit past first singular active afirmative Vacs1s-an 0 olnuksin
V.aux.cond.past.ps2.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit past second singular active afirmative Vacs2s-an 0 olnuksid
V.aux.cond.past.ps1.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit past first singular active afirmative Vacs1s-an 0 olnuks
V.aux.cond.past.ps2.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit past second singular active afirmative Vacs2s-an 0 olnuks
V.aux.cond.past.ps3.sg.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb aux condit past third singular active afirmative Vacs3s-an 1 olnuks
V.aux.cond.past.ps1.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit past first plural active afirmative Vacs1p-an 0 olnuks
V.aux.cond.past.ps2.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit past second plural active afirmative Vacs2p-an 0 olnuks
V.aux.cond.past.ps3.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit past third plural active afirmative Vacs3p-an 0 olnuks
V.aux.cond.past.ps1.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit past first plural active afirmative Vacs1p-an 0 olnuksime
V.aux.cond.past.ps2.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit past second plural active afirmative Vacs2p-an 0 olnuksite
V.aux.cond.past.ps3.pl.ps.af Abiverb konditsionaal preteeritum 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb aux condit past third plural active afirmative Vacs3p-an 0 olnuksid
V.aux.cond.past.ps.neg Abiverb konditsionaal preteeritum personaal negatiiv Verb aux condit past active negative Vacs—ay 0 (ei) olnuks
V.aux.cond.past.ps.neg Abiverb konditsionaal preteeritum personaal negatiiv Verb aux condit past active negative Vacs—ay 0 polnuks
V.aux.cond.past.imps.af Abiverb konditsionaal preteeritum impersonaal afirmatiiv Verb aux condit past passive afirmative Vacs—pn 0 olduks
V.aux.cond.pres.imps.neg Abiverb konditsionaal preesens impersonaal negatiiv Verb aux condit present passive negative Vacp—py 0 (ei) oldaks
V.aux.cond.past.imps.neg Abiverb konditsionaal preteeritum impersonaal negatiiv Verb aux condit past passive negative Vacs—py 0 (ei) olduks
V.aux.inf Abiverb infinitiiv Verb aux infinit Van 34 olla
V.aux.partic.pres.ps Abiverb partitsiip preesens personaal Verb aux partic present active Vapp—a 0 olev
V.aux.partic.pres.imps Abiverb partitsiip preesens impersonaal Verb aux partic present passive Vapp—p 0 oldav
V.aux.partic.past.ps Abiverb partitsiip preteeritum personaal Verb aux partic past active Vaps—a 10 olnud
V.aux.partic.past.imps Abiverb partitsiip preteeritum impersonaal Verb aux partic past passive Vaps—p 0 oldud
V.aux.indic.impf.ps.neg Abiverb indikatiiv imperfekt personaal negatiiv Verb aux indic imperfect active negative Vaii—ay 220 (ei) olnud
V.aux.indic.impf.imps.neg Abiverb indikatiiv imperfekt impersonaal negatiiv Verb aux indic imperfect passive negative Vaii—py 1 (ei) oldud
V.aux.ger Abiverb gerundiiv Verb aux gerund Vag 9 olles
V.aux.sup.ps.ill Abiverb supiin personaal illatiiv Verb aux supine active illative Vau—-a—x 51 olema
V.aux.sup.ps.in Abiverb supiin personaal inessiiv Verb aux supine active inessive Vau—-a—2 0 olemas
V.aux.sup.ps.el Abiverb supiin personaal elatiiv Verb aux supine active elative Vau—-a—e 0 olemast
V.aux.sup.ps.tr Abiverb supiin personaal translatiiv Verb aux supine active translative Vau—-a—4 0 olemaks
V.aux.sup.ps.abes Abiverb supiin personaal abessiiv Verb aux supine active abessive Vau—-a—5 0 olemata
V.aux.sup.imps Abiverb supiin impersonaal Verb aux supine passive Vau—-p 0 oldama
V.aux.quot.pres.ps.af Abiverb kvotatiiv preesens personaal afirmatiiv Verb aux quotat present active afirmative Vaqp—an 50 olevat
V.aux.quot.pres.ps.neg Abiverb kvotatiiv preesens personaal negatiiv Verb aux quotat present active negative Vaqp—ay 6 polevat
V.aux.quot.pres.imps.af Abiverb kvotatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb aux quotat present passive afirmative Vaqp—pn 0 oldavat
V.aux.quot.past.ps.af Abiverb kvotatiiv preteeritum personaal afirmatiiv Verb aux quotat past active afirmative Vaqs—an 0 olnuvat
V.aux.quot.past.imps.af Abiverb kvotatiiv preteeritum impersonaal afirmatiiv Verb aux quotat past passive afirmative Vaqs—pn 0 olduvat
V.aux.quot.pres.ps.neg Abiverb kvotatiiv preesens personaal negatiiv Verb aux quotat present active negative Vaqp—ay 6 (ei) olevat
V.aux.quot.pres.imps.neg Abiverb kvotatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb aux quotat present passive negative Vaqp—py 0 (ei) oldavat
V.aux.quot.past.ps.neg Abiverb kvotatiiv preteeritum personaal negatiiv Verb aux quotat past active negative Vaqs—ay 0 (ei) olnuvat
V.aux.quot.past.imps.neg Abiverb kvotatiiv preteeritum impersonaal negatiiv Verb aux quotat past passive negative Vaqs—py 0 (ei) olduvat
V.aux.neg Abiverb negatiiv Verb aux negative Va——y 5997 ei
V.mod.indic.pres.ps1.sg.ps.af Modaalverb indikatiiv preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal indic present first singular active afirmative Voip1s-an 78 saan
V.mod.indic.pres.ps2.sg.ps.af Modaalverb indikatiiv preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal indic present second singular active afirmative Voip2s-an 48 saad
V.mod.indic.pres.ps3.sg.ps.af Modaalverb indikatiiv preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal indic present third singular active afirmative Voip3s-an 1943 saab
V.mod.indic.pres.ps1.pl.ps.af Modaalverb indikatiiv preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal indic present first plural active afirmative Voip1p-an 102 saame
V.mod.indic.pres.ps2.pl.ps.af Modaalverb indikatiiv preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal indic present second plural active afirmative Voip2p-an 31 saate
V.mod.indic.pres.ps3.pl.ps.af Modaalverb indikatiiv preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal indic present third plural active afirmative Voip3p-an 294 saavad
V.mod.indic.pres.imps.af Modaalverb indikatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb modal indic present passive afirmative Voip—pn 28 saadakse
V.mod.indic.pres.imps.neg Modaalverb indikatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb modal indic present passive negative Voip—py 0 (ei)+saada
V.mod.indic.impf.ps1.sg.ps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect first singular active afirmative Voii1s-an 44 sain
V.mod.indic.impf.ps2.sg.ps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect second singular active afirmative Voii2s-an 6 said
V.mod.indic.impf.ps3.sg.ps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect third singular active afirmative Voii3s-an 637 sai
V.mod.indic.impf.ps1.pl.ps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect first plural active afirmative Voii1p-an 6 saime
V.mod.indic.impf.ps2.pl.ps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect second plural active afirmative Voii2p-an 5 saite
V.mod.indic.impf.ps3.pl.ps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect third plural active afirmative Voii3p-an 125 said
V.mod.indic.impf.imps.af Modaalverb indikatiiv imperfekt impersonaal afirmatiiv Verb modal indic imperfect passive afirmative Voii—pn 12 saadi
V.mod.imper.pres.ps2.sg.ps.af Modaalverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal imper present second singular active afirmative Vomp2s-an 1 saa
V.mod.imper.pres.ps2.sg.ps.neg Modaalverb imperatiiv preesens 2. pööre singular personaal negatiiv Verb modal imper present second singular active negative Vomp2s-ay 3 (ära) saa
V.mod.indic.pres.ps.neg Modaalverb indikatiiv preesens personaal negatiiv Verb modal indic present active negative Voip—ay 528 (ei) saa
V.mod.imper.pres.ps3.sg.ps.af Modaalverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal imper present third singular active afirmative Vomp3s-an 0 saagu
V.mod.imper.pres.ps1.pl.ps.af Modaalverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal imper present first plural active afirmative Vomp1p-an 0 saagem
V.mod.imper.pres.ps2.pl.ps.af Modaalverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal imper present second plural active afirmative Vomp2p-an 0 saage
V.mod.imper.pres.ps3.pl.ps.af Modaalverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal imper present third plural active afirmative Vomp3p-an 0 saagu
V.mod.imper.pres.imps.af Modaalverb imperatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb modal imper present passive afirmative Vomp—pn 0 saadagu
V.mod.imper.pres.ps3.sg.ps.neg Modaalverb imperatiiv preesens 3. pööre singular personaal negatiiv Verb modal imper present third singular active negative Vomp3s-ay 0 (ärgu) saagu
V.mod.imper.pres.ps1.pl.ps.neg Modaalverb imperatiiv preesens 1. pööre pluural personaal negatiiv Verb modal imper present first plural active negative Vomp1p-ay 0 (ärgem) saagem
V.mod.imper.pres.ps2.pl.ps.neg Modaalverb imperatiiv preesens 2. pööre pluural personaal negatiiv Verb modal imper present second plural active negative Vomp2p-ay 0 (ärge) saage
V.mod.imper.pres.ps3.pl.ps.neg Modaalverb imperatiiv preesens 3. pööre pluural personaal negatiiv Verb modal imper present third plural active negative Vomp3p-ay 0 (ärgu) saagu
V.mod.imper.pres.imps.neg Modaalverb imperatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb modal imper present passive negative Vomp—py 0 (ärgu) saadagu
V.mod.cond.pres.ps1.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit present first singular active afirmative Vocp1s-an 34 saaksin
V.mod.cond.pres.ps2.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit present second singular active afirmative Vocp2s-an 13 saaksid
V.mod.cond.pres.ps1.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit present first singular active afirmative Vocp1s-an 34 saaks
V.mod.cond.pres.ps2.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit present second singular active afirmative Vocp2s-an 13 saaks
V.mod.cond.pres.ps3.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit present third singular active afirmative Vocp3s-an 358 saaks
V.mod.cond.pres.ps1.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit present first plural active afirmative Vocp1p-an 12 saaks
V.mod.cond.pres.ps2.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit present second plural active afirmative Vocp2p-an 5 saaks
V.mod.cond.pres.ps3.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit present third plural active afirmative Vocp3p-an 68 saaks
V.mod.cond.pres.ps1.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit present first plural active afirmative Vocp1p-an 12 saaksime
V.mod.cond.pres.ps2.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit present second plural active afirmative Vocp2p-an 5 saaksite
V.mod.cond.pres.ps3.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preesens 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit present third plural active afirmative Vocp3p-an 68 saaksid
V.mod.cond.pres.ps.neg Modaalverb konditsionaal preesens personaal negatiiv Verb modal condit present active negative Vocp—ay 48 (ei) saaks
V.mod.cond.pres.imps.af Modaalverb konditsionaal preesens impersonaal afirmatiiv Verb modal condit present passive afirmative Vocp—pn 2 saadaks
V.mod.cond.past.ps1.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit past first singular active afirmative Vocs1s-an 1 saanuksin
V.mod.cond.past.ps2.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit past second singular active afirmative Vocs2s-an 0 saanuksid
V.mod.cond.past.ps1.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 1. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit past first singular active afirmative Vocs1s-an 1 saanuks
V.mod.cond.past.ps2.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 2. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit past second singular active afirmative Vocs2s-an 0 saanuks
V.mod.cond.past.ps3.sg.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 3. pööre singular personaal afirmatiiv Verb modal condit past third singular active afirmative Vocs3s-an 16 saanuks
V.mod.cond.past.ps1.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit past first plural active afirmative Vocs1p-an 3 saanuks
V.mod.cond.past.ps2.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit past second plural active afirmative Vocs2p-an 0 saanuks
V.mod.cond.past.ps3.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit past third plural active afirmative Vocs3p-an 3 saanuks
V.mod.cond.past.ps1.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 1. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit past first plural active afirmative Vocs1p-an 3 saanuksime
V.mod.cond.past.ps2.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 2. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit past second plural active afirmative Vocs2p-an 0 saanuksite
V.mod.cond.past.ps3.pl.ps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum 3. pööre pluural personaal afirmatiiv Verb modal condit past third plural active afirmative Vocs3p-an 3 saanuksid
V.mod.cond.past.ps.neg Modaalverb konditsionaal preteeritum personaal negatiiv Verb modal condit past active negative Vocs—ay 0 (ei) saanuks
V.mod.cond.past.imps.af Modaalverb konditsionaal preteeritum impersonaal afirmatiiv Verb modal condit past passive afirmative Vocs—pn 0 saaduks
V.mod.cond.pres.imps.neg Modaalverb konditsionaal preesens impersonaal negatiiv Verb modal condit present passive negative Vocp—py 0 (ei) saadaks
V.mod.cond.past.imps.neg Modaalverb konditsionaal preteeritum impersonaal negatiiv Verb modal condit past passive negative Vocs—py 0 (ei) saaduks
V.mod.inf Modaalverb infinitiiv Verb modal infinit Von 19 saada
V.mod.partic.pres.ps Modaalverb partitsiip preesens personaal Verb modal partic present active Vopp—a 0 saav
V.mod.partic.pres.imps Modaalverb partitsiip preesens impersonaal Verb modal partic present passive Vopp—p 0 saadav
V.mod.partic.past.ps Modaalverb partitsiip preteeritum personaal Verb modal partic past active Vops—a 128 saanud
V.mod.partic.past.imps Modaalverb partitsiip preteeritum impersonaal Verb modal partic past passive Vops—p 1 saadud
V.mod.indic.impf.ps.neg Modaalverb indikatiiv imperfekt personaal negatiiv Verb modal indic imperfect active negative Voii—ay 151 (ei) saanud
V.mod.indic.impf.imps.neg Modaalverb indikatiiv imperfekt impersonaal negatiiv Verb modal indic imperfect passive negative Voii—py 1 (ei) saadud
V.mod.ger Modaalverb gerundiiv Verb modal gerund Vog 1 saades
V.mod.sup.ps.ill Modaalverb supiin personaal illatiiv Verb modal supine active illative Vou—-a—x 6 saama
V.mod.sup.ps.in Modaalverb supiin personaal inessiiv Verb modal supine active inessive Vou—-a—2 0 saamas
V.mod.sup.ps.el Modaalverb supiin personaal elatiiv Verb modal supine active elative Vou—-a—e 0 saamast
V.mod.sup.ps.tr Modaalverb supiin personaal translatiiv Verb modal supine active translative Vou—-a—4 0 saamaks
V.mod.sup.ps.abes Modaalverb supiin personaal abessiiv Verb modal supine active abessive Vou—-a—5 1 saamata
V.mod.sup.imps Modaalverb supiin impersonaal Verb modal supine passive Vou—-p 0 saadama
V.mod.quot.pres.ps.af Modaalverb kvotatiiv preesens personaal afirmatiiv Verb modal quotat present active afirmative Voqp—an 8 saavat
V.mod.quot.pres.imps.af Modaalverb kvotatiiv preesens impersonaal afirmatiiv Verb modal quotat present passive afirmative Voqp—pn 0 saadavat
V.mod.quot.past.ps.af Modaalverb kvotatiiv preteeritum personaal afirmatiiv Verb modal quotat past active afirmative Voqs—an 0 saanuvat
V.mod.quot.past.imps.af Modaalverb kvotatiiv preteeritum impersonaal afirmatiiv Verb modal quotat past passive afirmative Voqs—pn 0 saaduvat
V.mod.quot.pres.ps.neg Modaalverb kvotatiiv preesens personaal negatiiv Verb modal quotat present active negative Voqp—ay 2 (ei) saavat
V.mod.quot.pres.imps.neg Modaalverb kvotatiiv preesens impersonaal negatiiv Verb modal quotat present passive negative Voqp—py 0 (ei) saadavat
V.mod.quot.past.ps.neg Modaalverb kvotatiiv preteeritum personaal negatiiv Verb modal quotat past active negative Voqs—ay 0 (ei) saanuvat
V.mod.quot.past.imps.neg Modaalverb kvotatiiv preteeritum impersonaal negatiiv Verb modal quotat past passive negative Voqs—py 0 (ei) saaduvat
A.pos Adjektiiv positiiv Adjective positive A-p 7519 salkus
A.pos.? Adjektiiv positiiv Adjective positive A-p 17 leiutamis-
A.pos.sg.nom Adjektiiv positiiv singular nominatiiv Adjective positive singular nominative A-p-sn 10139 oluline
A.pos.sg.gen Adjektiiv positiiv singular genitiiv Adjective positive singular genitive A-p-sg 7534 olulise
A.pos.sg.part Adjektiiv positiiv singular partitiiv Adjective positive singular partitive A-p-s1 2905 olulist
A.pos.sg.ill Adjektiiv positiiv singular illatiiv Adjective positive singular illative A-p-sx 166 olulisesse
A.pos.sg.in Adjektiiv positiiv singular inessiiv Adjective positive singular inessive A-p-s2 1062 olulises
A.pos.sg.el Adjektiiv positiiv singular elatiiv Adjective positive singular elative A-p-se 756 olulisest
A.pos.sg.all Adjektiiv positiiv singular allatiiv Adjective positive singular allative A-p-st 722 olulisele
A.pos.sg.ad Adjektiiv positiiv singular adessiiv Adjective positive singular adessive A-p-s3 1057 olulisel
A.pos.sg.abl Adjektiiv positiiv singular ablatiiv Adjective positive singular ablative A-p-sb 85 oluliselt
A.pos.sg.tr Adjektiiv positiiv singular translatiiv Adjective positive singular translative A-p-s4 2032 oluliseks
A.pos.sg.term Adjektiiv positiiv singular terminatiiv Adjective positive singular terminative A-p-s9 7 oluliseni
A.pos.sg.es Adjektiiv positiiv singular essiiv Adjective positive singular essive A-p-sw 140 olulisena
A.pos.sg.abes Adjektiiv positiiv singular abessiiv Adjective positive singular abessive A-p-s5 0 oluliseta
A.pos.sg.kom Adjektiiv positiiv singular komitatiiv Adjective positive singular komitative A-p-sk 35 olulisega
A.pos.sg.adit Adjektiiv positiiv singular aditiiv Adjective positive singular aditive A-p-s7 109 olulisse
A.pos.pl.nom Adjektiiv positiiv pluural nominatiiv Adjective positive plural nominative A-p-pn 3068 olulised
A.pos.pl.gen Adjektiiv positiiv pluural genitiiv Adjective positive plural genitive A-p-pg 2056 oluliste
A.pos.pl.part Adjektiiv positiiv pluural partitiiv Adjective positive plural partitive A-p-p1 1546 olulisi
A.pos.pl.ill Adjektiiv positiiv pluural illatiiv Adjective positive plural illative A-p-px 42 olulistesse, olulisisse
A.pos.pl.in Adjektiiv positiiv pluural inessiiv Adjective positive plural inessive A-p-p2 212 olulistes, olulisis
A.pos.pl.el Adjektiiv positiiv pluural elatiiv Adjective positive plural elative A-p-pe 305 olulistest, olulisist
A.pos.pl.all Adjektiiv positiiv pluural allatiiv Adjective positive plural allative A-p-pt 236 olulistele, olulisile
A.pos.pl.ad Adjektiiv positiiv pluural adessiiv Adjective positive plural adessive A-p-p3 261 olulistel, olulisil
A.pos.pl.abl Adjektiiv positiiv pluural ablatiiv Adjective positive plural ablative A-p-pb 33 olulistelt, olulisilt
A.pos.pl.tr Adjektiiv positiiv pluural translatiiv Adjective positive plural translative A-p-p4 92 olulisteks, olulisiks
A.pos.pl.term Adjektiiv positiiv pluural terminatiiv Adjective positive plural terminative A-p-p9 1 olulisteni, olulisini
A.pos.pl.es Adjektiiv positiiv pluural essiiv Adjective positive plural essive A-p-pw 20 olulistena, olulisina
A.pos.pl.abes Adjektiiv positiiv pluural abessiiv Adjective positive plural abessive A-p-p5 0 olulisteta, olulisita
A.pos.pl.kom Adjektiiv positiiv pluural komitatiiv Adjective positive plural komitative A-p-pk 12 olulistega, olulisiga
A.comp.sg.nom Adjektiiv komparatiiv singular nominatiiv Adjective comparative singular nominative A-c-sn 845 olulisem
A.comp.sg.gen Adjektiiv komparatiiv singular genitiiv Adjective comparative singular genitive A-c-sg 242 olulisema
A.comp.sg.part Adjektiiv komparatiiv singular partitiiv Adjective comparative singular partitive A-c-s1 186 olulisemat
A.comp.sg.ill Adjektiiv komparatiiv singular illatiiv Adjective comparative singular illative A-c-sx 16 olulisemasse
A.comp.sg.in Adjektiiv komparatiiv singular inessiiv Adjective comparative singular inessive A-c-s2 60 olulisemas
A.comp.sg.el Adjektiiv komparatiiv singular elatiiv Adjective comparative singular elative A-c-se 48 olulisemast
A.comp.sg.all Adjektiiv komparatiiv singular allatiiv Adjective comparative singular allative A-c-st 45 olulisemale
A.comp.sg.ad Adjektiiv komparatiiv singular adessiiv Adjective comparative singular adessive A-c-s3 46 olulisemal
A.comp.sg.abl Adjektiiv komparatiiv singular ablatiiv Adjective comparative singular ablative A-c-sb 5 olulisemalt
A.comp.sg.tr Adjektiiv komparatiiv singular translatiiv Adjective comparative singular translative A-c-s4 239 olulisemaks
A.comp.sg.term Adjektiiv komparatiiv singular terminatiiv Adjective comparative singular terminative A-c-s9 0 olulisemani
A.comp.sg.es Adjektiiv komparatiiv singular essiiv Adjective comparative singular essive A-c-sw 4 olulisemana
A.comp.sg.abes Adjektiiv komparatiiv singular abessiiv Adjective comparative singular abessive A-c-s5 0 olulisemata
A.comp.sg.kom Adjektiiv komparatiiv singular komitatiiv Adjective comparative singular komitative A-c-sk 6 olulisemaga
A.comp.pl.nom Adjektiiv komparatiiv pluural nominatiiv Adjective comparative plural nominative A-c-pn 253 olulisemad
A.comp.pl.gen Adjektiiv komparatiiv pluural genitiiv Adjective comparative plural genitive A-c-pg 89 olulisemate
A.comp.pl.part Adjektiiv komparatiiv pluural partitiiv Adjective comparative plural partitive A-c-p1 142 olulisemaid
A.comp.pl.ill Adjektiiv komparatiiv pluural illatiiv Adjective comparative plural illative A-c-px 1 olulisematesse olulisemaisse
A.comp.pl.in Adjektiiv komparatiiv pluural inessiiv Adjective comparative plural inessive A-c-p2 22 olulisemates, olulisemais
A.comp.pl.el Adjektiiv komparatiiv pluural elatiiv Adjective comparative plural elative A-c-pe 12 olulisematest, olulisemaist
A.comp.pl.all Adjektiiv komparatiiv pluural allatiiv Adjective comparative plural allative A-c-pt 16 olulisematele, olulisemaile
A.comp.pl.ad Adjektiiv komparatiiv pluural adessiiv Adjective comparative plural adessive A-c-p3 22 olulisematel, olulisemail
A.comp.pl.abl Adjektiiv komparatiiv pluural ablatiiv Adjective comparative plural ablative A-c-pb 1 olulisematelt, olulisemailt
A.comp.pl.tr Adjektiiv komparatiiv pluural translatiiv Adjective comparative plural translative A-c-p4 5 olulisemateks, olulisemaiks
A.comp.pl.term Adjektiiv komparatiiv pluural terminatiiv Adjective comparative plural terminative A-c-p9 0 olulisemateni, olulisemaini
A.comp.pl.es Adjektiiv komparatiiv pluural essiiv Adjective comparative plural essive A-c-pw 0 olulisematena, olulisemaina
A.comp.pl.abes Adjektiiv komparatiiv pluural abessiiv Adjective comparative plural abessive A-c-p5 0 olulisemateta, olulisemaita
A.comp.pl.kom Adjektiiv komparatiiv pluural komitatiiv Adjective comparative plural komitative A-c-pk 1 olulisematega, olulisemaiga
A.super.sg.nom Adjektiiv superlatiiv singular nominatiiv Adjective superlative singular nominative A-s-sn 153 olulisim
A.super.sg.gen Adjektiiv superlatiiv singular genitiiv Adjective superlative singular genitive A-s-sg 60 olulisima
A.super.sg.part Adjektiiv superlatiiv singular partitiiv Adjective superlative singular partitive A-s-s1 42 olulisimat
A.super.sg.ill Adjektiiv superlatiiv singular illatiiv Adjective superlative singular illative A-s-sx 2 olulisimasse
A.super.sg.in Adjektiiv superlatiiv singular inessiiv Adjective superlative singular inessive A-s-s2 13 olulisimas
A.super.sg.el Adjektiiv superlatiiv singular elatiiv Adjective superlative singular elative A-s-se 1 olulisimast
A.super.sg.all Adjektiiv superlatiiv singular allatiiv Adjective superlative singular allative A-s-st 4 olulisimale
A.super.sg.ad Adjektiiv superlatiiv singular adessiiv Adjective superlative singular adessive A-s-s3 16 olulisimal
A.super.sg.abl Adjektiiv superlatiiv singular ablatiiv Adjective superlative singular ablative A-s-sb 0 olulisimalt
A.super.sg.tr Adjektiiv superlatiiv singular translatiiv Adjective superlative singular translative A-s-s4 32 olulisimaks
A.super.sg.term Adjektiiv superlatiiv singular terminatiiv Adjective superlative singular terminative A-s-s9 0 olulisimani
A.super.sg.es Adjektiiv superlatiiv singular essiiv Adjective superlative singular essive A-s-sw 0 olulisimana
A.super.sg.abes Adjektiiv superlatiiv singular abessiiv Adjective superlative singular abessive A-s-s5 0 olulisimata
A.super.sg.kom Adjektiiv superlatiiv singular komitatiiv Adjective superlative singular komitative A-s-sk 1 olulisimaga
A.super.pl.nom Adjektiiv superlatiiv pluural nominatiiv Adjective superlative plural nominative A-s-pn 27 olulisimad
A.super.pl.gen Adjektiiv superlatiiv pluural genitiiv Adjective superlative plural genitive A-s-pg 11 olulisimate
A.super.pl.part Adjektiiv superlatiiv pluural partitiiv Adjective superlative plural partitive A-s-p1 7 olulisimaid
A.super.pl.ill Adjektiiv superlatiiv pluural illatiiv Adjective superlative plural illative A-s-px 0 olulisimatesse olulisimaisse
A.super.pl.in Adjektiiv superlatiiv pluural inessiiv Adjective superlative plural inessive A-s-p2 5 olulisimates, olulisimais
A.super.pl.el Adjektiiv superlatiiv pluural elatiiv Adjective superlative plural elative A-s-pe 2 olulisimatest, olulisimaist
A.super.pl.all Adjektiiv superlatiiv pluural allatiiv Adjective superlative plural allative A-s-pt 1 olulisimatele, olulisimaile
A.super.pl.ad Adjektiiv superlatiiv pluural adessiiv Adjective superlative plural adessive A-s-p3 4 olulisimatel, olulisimail
A.super.pl.abl Adjektiiv superlatiiv pluural ablatiiv Adjective superlative plural ablative A-s-pb 0 olulisimatelt, olulisimailt
A.super.pl.tr Adjektiiv superlatiiv pluural translatiiv Adjective superlative plural translative A-s-p4 3 olulisimateks, olulisimaiks
A.super.pl.term Adjektiiv superlatiiv pluural terminatiiv Adjective superlative plural terminative A-s-p9 0 olulisimateni, olulisimaini
A.super.pl.es Adjektiiv superlatiiv pluural essiiv Adjective superlative plural essive A-s-pw 0 olulisimatena, olulisimaina
A.super.pl.abes Adjektiiv superlatiiv pluural abessiiv Adjective superlative plural abessive A-s-p5 0 olulisimateta, olulisimaita
A.super.pl.kom Adjektiiv superlatiiv pluural komitatiiv Adjective superlative plural komitative A-s-pk 0 olulisimatega, olulisimaiga
G Genitiivatribuut Adjective positive singular genitive A-p-sg 799 saksa
P Pronoomen Pronoun P 2 muist
P.sg.nom Pronoomen singular nominatiiv Pronoun singular nominative P—sn 15519 mingi
P.sg.gen Pronoomen singular genitiiv Pronoun singular genitive P—sg 9119 mingi
P.sg.part Pronoomen singular partitiiv Pronoun singular partitive P—s1 5894 mingit
P.sg.ill Pronoomen singular illatiiv Pronoun singular illative P—sx 126 mingisse
P.sg.in Pronoomen singular inessiiv Pronoun singular inessive P—s2 867 mingis
P.sg.el Pronoomen singular elatiiv Pronoun singular elative P—se 1149 mingist
P.sg.all Pronoomen singular allatiiv Pronoun singular allative P—st 1822 mingile
P.sg.ad Pronoomen singular adessiiv Pronoun singular adessive P—s3 2281 mingil
P.sg.abl Pronoomen singular ablatiiv Pronoun singular ablative P—sb 191 mingilt
P.sg.tr Pronoomen singular translatiiv Pronoun singular translative P—s4 411 mingiks
P.sg.term Pronoomen singular terminatiiv Pronoun singular terminative P—s9 28 mingini
P.sg.es Pronoomen singular essiiv Pronoun singular essive P—sw 28 mingina
P.sg.abes Pronoomen singular abessiiv Pronoun singular abessive P—s5 4 mingita
P.sg.kom Pronoomen singular komitatiiv Pronoun singular komitative P—sk 594 mingiga
P.sg.adit Pronoomen singular aditiiv Pronoun singular aditive P—s7 74 mõnda
P.pl.nom Pronoomen pluural nominatiiv Pronoun plural nominative P—pn 4905 mingid
P.pl.gen Pronoomen pluural genitiiv Pronoun plural genitive P—pg 2329 mingite
P.pl.part Pronoomen pluural partitiiv Pronoun plural partitive P—p1 1415 mingeid
P.pl.ill Pronoomen pluural illatiiv Pronoun plural illative P—px 25 mingitesse, mingeisse
P.pl.in Pronoomen pluural inessiiv Pronoun plural inessive P—p2 202 mingites, mingeis
P.pl.el Pronoomen pluural elatiiv Pronoun plural elative P—pe 442 mingitest, mingeist
P.pl.all Pronoomen pluural allatiiv Pronoun plural allative P—pt 561 mingitele, mingeile
P.pl.ad Pronoomen pluural adessiiv Pronoun plural adessive P—p3 643 mingitel, mingeil
P.pl.abl Pronoomen pluural ablatiiv Pronoun plural ablative P—pb 54 mingitelt, mingeilt
P.pl.tr Pronoomen pluural translatiiv Pronoun plural translative P—p4 17 mingiteks, mingeiks
P.pl.term Pronoomen pluural terminatiiv Pronoun plural terminative P—p9 5 mingiteni, mingeini
P.pl.es Pronoomen pluural essiiv Pronoun plural essive P—pw 3 mingitena, mingeina
P.pl.abes Pronoomen pluural abessiiv Pronoun plural abessive P—p5 4 mingiteta, mingeita
P.pl.kom Pronoomen pluural komitatiiv Pronoun plural komitative P—pk 144 mingitega, mingeiga
D Adverb Adverb R 50961 asjatult
K.pre Adpositsioon prepositsioon Adposition preposition Sp 3038 enne
K.post Adpositsioon postpositsioon Adposition postposition St 10116 kaudu
J.crd Rinnastav sidesõna Conjunction coordinating Cc 25695 ja
J.sub Alistav sidesõna Conjunction subordinating Cs 13075 et
N.card.?.digit Põhiarvsõna number Numeral cardinal digit Mc—d 15917 8
N.card.sg.nom.l Põhiarvsõna singular nominatiiv sõna Numeral cardinal singular nominative letter Mc-snl 2112 kaheksa
N.card.sg.gen.l Põhiarvsõna singular genitiiv sõna Numeral cardinal singular genitive letter Mc-sgl 1361 kaheksa
N.card.sg.part.l Põhiarvsõna singular partitiiv sõna Numeral cardinal singular partitive letter Mc-s1l 304 kaheksat
N.card.sg.ill.l Põhiarvsõna singular illatiiv sõna Numeral cardinal singular illative letter Mc-sxl 3 kaheksasse
N.card.sg.in.l Põhiarvsõna singular inessiiv sõna Numeral cardinal singular inessive letter Mc-s2l 51 kaheksas
N.card.sg.el.l Põhiarvsõna singular elatiiv sõna Numeral cardinal singular elative letter Mc-sel 109 kaheksast
N.card.sg.all.l Põhiarvsõna singular allatiiv sõna Numeral cardinal singular allative letter Mc-stl 62 kaheksale
N.card.sg.ad.l Põhiarvsõna singular adessiiv sõna Numeral cardinal singular adessive letter Mc-s3l 90 kaheksal
N.card.sg.abl.l Põhiarvsõna singular ablatiiv sõna Numeral cardinal singular ablative letter Mc-sbl 19 kaheksalt
N.card.sg.tr.l Põhiarvsõna singular translatiiv sõna Numeral cardinal singular translative letter Mc-s4l 81 kaheksaks
N.card.sg.term.l Põhiarvsõna singular terminatiiv sõna Numeral cardinal singular terminative letter Mc-s9l 16 kaheksani
N.card.sg.es.l Põhiarvsõna singular essiiv sõna Numeral cardinal singular essive letter Mc-swl 2 kaheksana
N.card.sg.abes.l Põhiarvsõna singular abessiiv sõna Numeral cardinal singular abessive letter Mc-s5l 1 kaheksata
N.card.sg.kom.l Põhiarvsõna singular komitatiiv sõna Numeral cardinal singular komitative letter Mc-skl 25 kaheksaga
N.card.sg.adit.l Põhiarvsõna singular aditiiv sõna Numeral cardinal singular aditive letter Mc-s7l 19 viide
N.card.pl.nom.l Põhiarvsõna pluural nominatiiv sõna Numeral cardinal plural nominative letter Mc-pnl 43 kaheksad
N.card.pl.gen.l Põhiarvsõna pluural genitiiv sõna Numeral cardinal plural genitive letter Mc-pgl 31 kaheksate
N.card.pl.part.l Põhiarvsõna pluural partitiiv sõna Numeral cardinal plural partitive letter Mc-p1l 75 kaheksaid
N.card.pl.ill.l Põhiarvsõna pluural illatiiv sõna Numeral cardinal plural illative letter Mc-pxl 3 kaheksatesse, kaheksaisse
N.card.pl.in.l Põhiarvsõna pluural inessiiv sõna Numeral cardinal plural inessive letter Mc-p2l 2 kaheksates, kaheksais
N.card.pl.el.l Põhiarvsõna pluural elatiiv sõna Numeral cardinal plural elative letter Mc-pel 6 kaheksatest, kaheksaist
N.card.pl.all.l Põhiarvsõna pluural allatiiv sõna Numeral cardinal plural allative letter Mc-ptl 4 kaheksatele, kaheksaile
N.card.pl.ad.l Põhiarvsõna pluural adessiiv sõna Numeral cardinal plural adessive letter Mc-p3l 7 kaheksatel, kaheksail
N.card.pl.abl.l Põhiarvsõna pluural ablatiiv sõna Numeral cardinal plural ablative letter Mc-pbl 0 kaheksatelt, kaheksailt
N.card.pl.tr.l Põhiarvsõna pluural translatiiv sõna Numeral cardinal plural translative letter Mc-p4l 0 kaheksateks, kaheksaiks
N.card.pl.term.l Põhiarvsõna pluural terminatiiv sõna Numeral cardinal plural terminative letter Mc-p9l 0 kaheksateni, kaheksaini
N.card.pl.es.l Põhiarvsõna pluural essiiv sõna Numeral cardinal plural essive letter Mc-pwl 0 kaheksatena, kaheksaina
N.card.pl.abes.l Põhiarvsõna pluural abessiiv sõna Numeral cardinal plural abessive letter Mc-p5l 0 kaheksateta, kaheksaita
N.card.pl.kom.l Põhiarvsõna pluural komitatiiv sõna Numeral cardinal plural komitative letter Mc-pkl 3 kaheksatega, kaheksaiga
N.ord.?.digit Järgarvsõna number Numeral ordinal digit Mo—d 3713 8.
N.ord.?.roman Järgarvsõna rooma number Numeral ordinal roman Mo—r 628 IX
N.ord.sg.nom.l Järgarvsõna singular nominatiiv sõna Numeral ordinal singular nominative letter Mo-snl 290 kaheksas
N.ord.sg.gen.l Järgarvsõna singular genitiiv sõna Numeral ordinal singular genitive letter Mo-sgl 237 kaheksanda
N.ord.sg.part.l Järgarvsõna singular partitiiv sõna Numeral ordinal singular partitive letter Mo-s1l 135 kaheksandat
N.ord.sg.ill.l Järgarvsõna singular illatiiv sõna Numeral ordinal singular illative letter Mo-sxl 5 kaheksandasse
N.ord.sg.in.l Järgarvsõna singular inessiiv sõna Numeral ordinal singular inessive letter Mo-s2l 60 kaheksandas
N.ord.sg.el.l Järgarvsõna singular elatiiv sõna Numeral ordinal singular elative letter Mo-sel 39 kaheksandast
N.ord.sg.all.l Järgarvsõna singular allatiiv sõna Numeral ordinal singular allative letter Mo-stl 23 kaheksandale
N.ord.sg.ad.l Järgarvsõna singular adessiiv sõna Numeral ordinal singular adessive letter Mo-s3l 144 kaheksandal
N.ord.sg.abl.l Järgarvsõna singular ablatiiv sõna Numeral ordinal singular ablative letter Mo-sbl 5 kaheksandalt
N.ord.sg.tr.l Järgarvsõna singular translatiiv sõna Numeral ordinal singular translative letter Mo-s4l 73 kaheksandaks
N.ord.sg.term.l Järgarvsõna singular terminatiiv sõna Numeral ordinal singular terminative letter Mo-s9l 0 kaheksandani
N.ord.sg.es.l Järgarvsõna singular essiiv sõna Numeral ordinal singular essive letter Mo-swl 31 kaheksandana
N.ord.sg.abes.l Järgarvsõna singular abessiiv sõna Numeral ordinal singular abessive letter Mo-s5l 0 kaheksandata
N.ord.sg.kom.l Järgarvsõna singular komitatiiv sõna Numeral ordinal singular komitative letter Mo-skl 3 kaheksandaga
N.ord.sg.adit.l Järgarvsõna singular aditiiv sõna Numeral ordinal singular aditive letter Mo-s7l 9 teise
N.ord.pl.nom.l Järgarvsõna pluural nominatiiv sõna Numeral ordinal plural nominative letter Mo-pnl 62 kaheksandad
N.ord.pl.gen.l Järgarvsõna pluural genitiiv sõna Numeral ordinal plural genitive letter Mo-pgl 59 kaheksandate
N.ord.pl.part.l Järgarvsõna pluural partitiiv sõna Numeral ordinal plural partitive letter Mo-p1l 14 kaheksandaid
N.ord.pl.ill.l Järgarvsõna pluural illatiiv sõna Numeral ordinal plural illative letter Mo-pxl 1 kaheksandatesse, kaheksandaisse
N.ord.pl.in.l Järgarvsõna pluural inessiiv sõna Numeral ordinal plural inessive letter Mo-p2l 1 kaheksandates, kaheksandais
N.ord.pl.el.l Järgarvsõna pluural elatiiv sõna Numeral ordinal plural elative letter Mo-pel 1 kaheksandatest, kaheksandaist
N.ord.pl.all.l Järgarvsõna pluural allatiiv sõna Numeral ordinal plural allative letter Mo-ptl 7 kaheksandatele, kaheksandaile
N.ord.pl.ad.l Järgarvsõna pluural adessiiv sõna Numeral ordinal plural adessive letter Mo-p3l 27 kaheksandatel, kaheksandail
N.ord.pl.abl.l Järgarvsõna pluural ablatiiv sõna Numeral ordinal plural ablative letter Mo-pbl 1 kaheksandatelt, kaheksandailt
N.ord.pl.tr.l Järgarvsõna pluural translatiiv sõna Numeral ordinal plural translative letter Mo-p4l 1 kaheksandateks, kaheksandaiks
N.ord.pl.term.l Järgarvsõna pluural terminatiiv sõna Numeral ordinal plural terminative letter Mo-p9l 0 kaheksandateni, kaheksandaini
N.ord.pl.es.l Järgarvsõna pluural essiiv sõna Numeral ordinal plural essive letter Mo-pwl 2 kaheksandatena, kaheksandaina
N.ord.pl.abes.l Järgarvsõna pluural abessiiv sõna Numeral ordinal plural abessive letter Mo-p5l 0 kaheksandateta, kaheksandaita
N.ord.pl.kom.l Järgarvsõna pluural komitatiiv sõna Numeral ordinal plural komitative letter Mo-pkl 0 kaheksandatega, kaheksandaiga
N.ord.sg.nom.roman Järgarvsõna singular nominatiiv rooma number Numeral ordinal singular nominative roman Mo-snr 0 III
N.ord.sg.gen.roman Järgarvsõna singular genitiiv rooma number Numeral ordinal singular genitive roman Mo-sgr 0 III
N.ord.sg.part.roman Järgarvsõna singular partitiiv rooma number Numeral ordinal singular partitive roman Mo-s1r 0 III-t
N.ord.sg.ill.roman Järgarvsõna singular illatiiv rooma number Numeral ordinal singular illative roman Mo-sxr 0 III-sse
N.ord.sg.in.roman Järgarvsõna singular inessiiv rooma number Numeral ordinal singular inessive roman Mo-s2r 0 III-s
N.ord.sg.el.roman Järgarvsõna singular elatiiv rooma number Numeral ordinal singular elative roman Mo-ser 0 III-st
N.ord.sg.all.roman Järgarvsõna singular allatiiv rooma number Numeral ordinal singular allative roman Mo-str 1 III-le
N.ord.sg.ad.roman Järgarvsõna singular adessiiv rooma number Numeral ordinal singular adessive roman Mo-s3r 1 III-l
N.ord.sg.abl.roman Järgarvsõna singular ablatiiv rooma number Numeral ordinal singular ablative roman Mo-sbr 0 III-lt
N.ord.sg.tr.roman Järgarvsõna singular translatiiv rooma number Numeral ordinal singular translative roman Mo-s4r 0 III-ks
N.ord.sg.term.roman Järgarvsõna singular terminatiiv rooma number Numeral ordinal singular terminative roman Mo-s9r 0 III-ni
N.ord.sg.es.roman Järgarvsõna singular essiiv rooma number Numeral ordinal singular essive roman Mo-swr 0 III-na
N.ord.sg.abes.roman Järgarvsõna singular abessiiv rooma number Numeral ordinal singular abessive roman Mo-s5r 0 III-ta
N.ord.sg.kom.roman Järgarvsõna singular komitatiiv rooma number Numeral ordinal singular komitative roman Mo-skr 0 III-ga
N.ord.sg.adit.roman Järgarvsõna singular aditiiv rooma number Numeral ordinal singular aditive roman Mo-s7r 0 II-e
N.ord.pl.nom.roman Järgarvsõna pluural nominatiiv rooma number Numeral ordinal plural nominative roman Mo-pnr 0 III-d
N.ord.pl.gen.roman Järgarvsõna pluural genitiiv rooma number Numeral ordinal plural genitive roman Mo-pgr 0 III-te
N.ord.pl.part.roman Järgarvsõna pluural partitiiv rooma number Numeral ordinal plural partitive roman Mo-p1r 0 III-id
N.ord.pl.ill.roman Järgarvsõna pluural illatiiv rooma number Numeral ordinal plural illative roman Mo-pxr 0 III-tesse
N.ord.pl.in.roman Järgarvsõna pluural inessiiv rooma number Numeral ordinal plural inessive roman Mo-p2r 0 III-tes
N.ord.pl.el.roman Järgarvsõna pluural elatiiv rooma number Numeral ordinal plural elative roman Mo-per 0 III-test
N.ord.pl.all.roman Järgarvsõna pluural allatiiv rooma number Numeral ordinal plural allative roman Mo-ptr 0 III-tele
N.ord.pl.ad.roman Järgarvsõna pluural adessiiv rooma number Numeral ordinal plural adessive roman Mo-p3r 0 III-tel
N.ord.pl.abl.roman Järgarvsõna pluural ablatiiv rooma number Numeral ordinal plural ablative roman Mo-pbr 0 III-telt
N.ord.pl.tr.roman Järgarvsõna pluural translatiiv rooma number Numeral ordinal plural translative roman Mo-p4r 0 III-teks
N.ord.pl.term.roman Järgarvsõna pluural terminatiiv rooma number Numeral ordinal plural terminative roman Mo-p9r 0 III-teni
N.ord.pl.es.roman Järgarvsõna pluural essiiv rooma number Numeral ordinal plural essive roman Mo-pwr 0 III-tena
N.ord.pl.abes.roman Järgarvsõna pluural abessiiv rooma number Numeral ordinal plural abessive roman Mo-p5r 0 III-teta
N.ord.pl.kom.roman Järgarvsõna pluural komitatiiv rooma number Numeral ordinal plural komitative roman Mo-pkr 0 III-tega
I Hüüdsõna Interjection I 320 oi
Y.nominal.sg.nom Nimisõnalühend singular nominatiiv Abbreviation nominal singular nominative Yn-sn 0 CD
Y.nominal.sg.gen Nimisõnalühend singular genitiiv Abbreviation nominal singular genitive Yn-sg 82 CD
Y.nominal.sg.part Nimisõnalühend singular partitiiv Abbreviation nominal singular partitive Yn-s1 10 CDd
Y.nominal.sg.ill Nimisõnalühend singular illatiiv Abbreviation nominal singular illative Yn-sx 13 CDsse
Y.nominal.sg.in Nimisõnalühend singular inessiiv Abbreviation nominal singular inessive Yn-s2 64 CDs
Y.nominal.sg.el Nimisõnalühend singular elatiiv Abbreviation nominal singular elative Yn-se 14 CDst
Y.nominal.sg.all Nimisõnalühend singular allatiiv Abbreviation nominal singular allative Yn-st 26 CDle
Y.nominal.sg.ad Nimisõnalühend singular adessiiv Abbreviation nominal singular adessive Yn-s3 13 CDl
Y.nominal.sg.abl Nimisõnalühend singular ablatiiv Abbreviation nominal singular ablative Yn-sb 4 CDlt
Y.nominal.sg.tr Nimisõnalühend singular translatiiv Abbreviation nominal singular translative Yn-s4 0 CDks
Y.nominal.sg.term Nimisõnalühend singular terminatiiv Abbreviation nominal singular terminative Yn-s9 8 CDni
Y.nominal.sg.es Nimisõnalühend singular essiiv Abbreviation nominal singular essive Yn-sw 1 CDna
Y.nominal.sg.abes Nimisõnalühend singular abessiiv Abbreviation nominal singular abessive Yn-s5 0 CDta
Y.nominal.sg.kom Nimisõnalühend singular komitatiiv Abbreviation nominal singular komitative Yn-sk 29 CDga
Y.nominal.sg.adit Nimisõnalühend singular aditiiv Abbreviation nominal singular aditive Yn-s7 2 RASi
Y.nominal.pl.nom Nimisõnalühend pluural nominatiiv Abbreviation nominal plural nominative Yn-pn 2 CDd
Y.nominal.pl.gen Nimisõnalühend pluural genitiiv Abbreviation nominal plural genitive Yn-pg 5 CDde
Y.nominal.pl.part Nimisõnalühend pluural partitiiv Abbreviation nominal plural partitive Yn-p1 3 CDsid
Y.nominal.pl.ill Nimisõnalühend pluural illatiiv Abbreviation nominal plural illative Yn-px 0 CDdesse
Y.nominal.pl.in Nimisõnalühend pluural inessiiv Abbreviation nominal plural inessive Yn-p2 23 CDdes
Y.nominal.pl.el Nimisõnalühend pluural elatiiv Abbreviation nominal plural elative Yn-pe 0 CDdest
Y.nominal.pl.all Nimisõnalühend pluural allatiiv Abbreviation nominal plural allative Yn-pt 1 CDdele
Y.nominal.pl.ad Nimisõnalühend pluural adessiiv Abbreviation nominal plural adessive Yn-p3 0 CDdel
Y.nominal.pl.abl Nimisõnalühend pluural ablatiiv Abbreviation nominal plural ablative Yn-pb 0 CDdelt
Y.nominal.pl.tr Nimisõnalühend pluural translatiiv Abbreviation nominal plural translative Yn-p4 0 CDdeks
Y.nominal.pl.term Nimisõnalühend pluural terminatiiv Abbreviation nominal plural terminative Yn-p9 0 CDdeni
Y.nominal.pl.es Nimisõnalühend pluural essiiv Abbreviation nominal plural essive Yn-pw 0 CDdena
Y.nominal.pl.abes Nimisõnalühend pluural abessiiv Abbreviation nominal plural abessive Yn-p5 0 CDdeta
Y.nominal.pl.kom Nimisõnalühend pluural komitatiiv Abbreviation nominal plural komitative Yn-pk 4 CDdega
Y.adjectival Omadussõnalühend Abbreviation adjectival Ya 387 hisp
Y.adverbial Määrsõnalühend Abbreviation adverbial Yr 218 jne
Y.verbal Tegusõnalühend Abbreviation verbal Yv 48 vt
Y.nominal.? Nimisõnalühend Abbreviation nominal Yn 4707 A
X Määrsõna Adverb R 127 plehku
Z.Fst Punkt Punctuation period Wcp 34730 .
Z.Com Koma Punctuation comma Wic 40917 ,
Z.Scl Semikoolon Punctuation semicolon Wim 2998 ;
Z.Col Koolon Punctuation colon Wil 1933 :
Z.Int Küsimärk Punctuation question-mark Wcu 1726 ?
Z.Exc Hüüumärk Punctuation exclamation-mark Wcx 1163 !
Z.Ell Kolmpunkt Punctuation ellipsis Wie 562
Z.Els Kakspunkt Punctuation short-ellipsis Wif 5 ..
Z.Dsh Mõttekriips Punctuation dash Wid 2096
Z.Dsd Topeltkriips Punctuation double-dash Wit 75
Z.Opr Avav ümarsulg Punctuation opening-bracket Wob 5309 (
Z.Cpr Sulgev ümarsulg Punctuation closing-bracket Wcb 7386 )
Z.Quo Jutumärk Punctuation quote Wiq 7128
Z.Oqu Avav jutumärk Punctuation opening-quote Woq 1573 «
Z.Cqu Sulgev jutumärk Punctuation closing-quote Wcq 1565 »
Z.Osq Avav kandiline sulg Punctuation opening-square-bracket Wos 124 [
Z.Csq Sulgev kandiline sulg Punctuation closing-square-bracket Wcs 126 ]
Z.Sla Kaldkriips Punctuation slash Wia 18 /
T Tundmatu sõsna Foreign X 1083 qwerty

Source: http://www.cl.ut.ee/korpused/morfliides/seletus (against the original tagset, the underscore character (“_”) and spaces were replaced with the dot character (“.”).